Logowanie
Dzień kobiet
Deklaracje maturalne - co i jak?
Budzenie ze snu
Arkusze maturalne 2015 (Stare Matury)
Arkusze maturalne 2015
O baroku słów kilka
O Młodej Polsce słów kilka
Odwiedzin łącznie: 950405
W tym dzisiaj: 1747
Unikalnych odwiedzin: 116614
W tym dzisiaj: 293
W naszej bazie znajduje się:
529 uczelni wyższych
952 wydziałów
1221 instytutów i katedr
maturzysty.info » Kierunki » Inżynieria bezpieczeństwa
Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niż 7 semestrów. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 2500. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) nie powinna być mniejsza niż 210.
Absolwent powinien posiadać wiedzę ogólną z zakresu nauk technicznych oraz wiedzę specjalistyczną z zakresu inżynierii bezpieczeństwa, w tym z obszaru bezpieczeństwa maszyn, konstrukcji, urządzeń i instalacji technicznych. Powinien posiadać umiejętności korzystania z wiedzy w życiu zawodowym, komunikowania się z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym, aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej, kierowania podległymi pracownikami oraz radzenia sobie z problematyką prawną i ekonomiczną. Absolwent powinien posiadać umiejętności organizowania pracy, w tym organizowania i prowadzenia działań ratowniczych oraz działań zapobiegających i ograniczających wypadki, awarie i choroby zawodowe. Powinien umieć projektować i monitorować stan i warunki bezpieczeństwa. Powinien umieć: organizować i prowadzić akcje ratownicze, wykonywać analizy bezpieczeństwa i ryzyka, kontrolować przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa, kontrolować warunki pracy i standardy bezpieczeństwa, prowadzić badania okoliczności awarii i wypadków, prowadzić szkolenia, pełnić funkcje organizatorskie w zakresie zarządzania bezpieczeństwem oraz prowadzić dokumentację związaną z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia pracy związanej z funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa i ochrony ludności, którego głównym celem jest ratowanie życia oraz ochrona życia, zdrowia i mienia przed zagrożeniami. Absolwent powinien być przygotowany do pracy i służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej oraz do pracy w administracji publicznej ukierunkowanej na służby publiczne odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Absolwent powinien być przygotowany do pracy w sektorze gospodarczym. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu nauk technicznych. Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Studia drugiego stopnia trwają nie krócej niż 3 semestry. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 900. Liczba punktów ECTS nie powinna być mniejsza niż 90.
Absolwent powinien posiadać – rozszerzoną w stosunku do studiów pierwszego stopnia – wiedzę z obszaru nauk matematycznych, technicznych i ekonomicznych oraz umiejętności rozwiązywania problemów z zakresu inżynierii bezpieczeństwa. Powinien umieć korzystać z profesjonalnego oprogramowania, prowadzić badania, analizować, oceniać i porównywać alternatywne rozwiązania, proponować i optymalizować nowe rozwiązania oraz samodzielnie analizować problemy z zakresu inżynierii bezpieczeństwa. Absolwent powinien być przygotowany do projektowania i realizacji operacji i procesów w sferze bezpieczeństwa ludzi, w sytuacjach zagrożeń. Powinien umieć uwzględniać ryzyko i przewidywać skutki podejmowanych decyzji – szczególnie w sytuacjach nadzwyczajnych. Powinien mieć świadomość odpowiedzialności za podejmowane działania. Powinien postępować zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Absolwent powinien być przygotowany do pracy i służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej oraz do pracy w administracji publicznej ukierunkowanej na jednostki organizacyjne służb publicznych odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a także za gospodarkę. Powinien być przygotowany do podejmowania decyzji z uwzględnieniem uwarunkowań technicznych, prawnych, administracyjnych i logistycznych – w warunkach zagrożenia i stresu. Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Jednostka prowadząca:
Politechnika Opolska » WYDZIAŁ INŻYNIERII PRODUKCJI I LOGISTYKI
Jednostka prowadząca:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny » Wydział Techniki Morskiej i Transportu
Jednostka prowadząca:
Politechnika Częstochowska » Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów
Jednostka prowadząca:
Akademia im. Jana Długosza » Wydział Matematyczno-Przyrodniczy » Instytut Edukacji Technicznej i Bezpieczeństwa Akademii im. Jana Długosza w Cęstochowie
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego » Wydział Matematyki‚ Fizyki i Techniki » Instytut Techniki
Jednostka prowadząca:
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach » Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu » Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji
Jednostka prowadząca:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim » Instytut Techniczny
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Zielonogórski
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie » Wydział Inżynierii Produkcji
Jednostka prowadząca:
Politechnika Lubelska » Wydział Podstaw Techniki
Jednostka prowadząca:
Politechnika Śląska » Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
Jednostka prowadząca:
Politechnika Śląska » Wydział Górnictwa i Geologii » Instytut Geologii Stosowanej
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Rzeszowski » Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
Jednostka prowadząca:
Politechnika Łódzka » Wydział Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Jednostka prowadząca:
Politechnika Łódzka » Wydział Technologi Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
Jednostka prowadząca:
Politechnika Łódzka » Wydział Organizacji i Zarządzania
Jednostka prowadząca:
Politechnika Łódzka » Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
Jednostka prowadząca:
Politechnika Warszawska » Wydział Inżynierii Lądowej
Jednostka prowadząca:
Wojskowa Akademia Techniczna » Wydział Mechatroniki i Lotnictwa