Logowanie
Dzień kobiet
Deklaracje maturalne - co i jak?
Budzenie ze snu
Arkusze maturalne 2015 (Stare Matury)
Arkusze maturalne 2015
O baroku słów kilka
O Młodej Polsce słów kilka
Odwiedzin łącznie: 951875
W tym dzisiaj: 1467
Unikalnych odwiedzin: 116871
W tym dzisiaj: 257
W naszej bazie znajduje się:
529 uczelni wyższych
952 wydziałów
1221 instytutów i katedr
maturzysty.info » Kierunki » Inżynieria materiałowa
Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niż 7 semestrów. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 2400. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) nie powinna być mniejsza niż 210.
Absolwent posiada wiedzę z zakresu: fizyki, chemii i informatyki; nauk o materiałach inżynierskich metalowych, ceramicznych, polimerowych i kompozytowych; doboru materiałów inżynierskich do różnych zastosowa; technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu materiałów; metod kształtowania i badania struktury i własności materiałów oraz formułowania racjonalnych wniosków dotyczących stosowania materiałów inżynierskich w różnych produktach. Absolwent posiada umiejętności korzystania z informacji technicznej oraz przygotowanie do prac wspomagających materiałowe projektowanie inżynierskie. Posiada umiejętności obsługi specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Absolwent posiada sprawność komunikowania się oraz zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi w przemyśle, a także małych i średnich przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem i przetwórstwem materiałów inżynierskich. Posiada umiejętności doboru materiałów. Jest przygotowany do udziału w projektowaniu materiałowym oraz do współpracy z użytkownikami materiałów inżynierskich, konstruktorami i specjalistami z zakresu projektowania, wytwarzania, przetwórstwa i zastosowania materiałów inżynierskich. Absolwent przygotowany jest do: prac wspomagających projektowanie materiałowe i technologiczne w przemyśle oraz jednostkach gospodarczych i przemysłowego zaplecza badawczego; zarządzania zespołami ludzkimi w przemyśle oraz jednostkach gospodarczych; obsługi specjalistycznego oprogramowania komputerowego i doradztwa techniczno-ekonomicznego w zakresie doboru materiałów inżynierskich; obsługi aparatury specjalistycznej do badania struktury i własności materiałów inżynierskich oraz obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania. Absolwent przygotowany jest do pracy w: małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach przemysłowych; zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu; jednostkach doradczych i projektowych oraz przedsiębiorstwach obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiadać umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku kształcenia. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Studia drugiego stopnia trwają nie krócej niż 3 semestry. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 900. Liczba punktów ECTS nie powinna być mniejsza niż 90.
Absolwent uzyskuje umiejętności posługiwania się zaawansowaną wiedzą z zakresu: inżynierii materiałowej oraz nauki o materiałach inżynierskich metalowych, ceramicznych, polimerowych i kompozytowych; informatyki – głównie komputerowego wspomagania prac inżynierskich; komputerowej nauki o materiałach, jako narzędzia projektowania materiałowego produktów i ich elementów; technologii wytwarzania i przetwórstwa materiałów; obsługi systemów informatycznych, w tym specjalistycznych, stosowanych w inżynierii materiałowej; technologii wytwarzania i przetwórstwa materiałów inżynierskich oraz metod kształtowania i badania struktury i własności materiałów. W oparciu o znajomość kryteriów doboru materiałów oraz technologii wytwarzania i kształtowania ich własności dysponuje zaawansowaną wiedzą z zakresu projektowania materiałowego różnych produktów, a także technologii ich wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu. Posiada znajomość metodyki badawczej oraz zarządzania zespołami ludzkimi w środowiskach przemysłowych oraz małych i średnich przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem i przetwórstwem materiałów inżynierskich. Absolwent jest przygotowany do: podejmowania aktywności badawczej w zakresie inżynierii materiałowej i technologii materiałowych oraz informatyki i komputerowego wspomagania prac inżynierskich w tym zakresie; kierowania zespołami działalności badawczej; obsługi aparatury specjalistycznej do badania struktury i własności materiałów inżynierskich; obsługi systemów informatycznych oraz systemów komputerowego wspomagania prac inżynierskich w zakresie inżynierii materiałowej i technologii materiałowych; projektowania procesów technologicznych w zakresie inżynierii materiałowej i technologii materiałowych; podejmowania twórczych inicjatyw i decyzji dotyczących inżynierii i technologii materiałowych; samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, a także działalności w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich). Absolwent posiada umiejętności współpracy z ludmi, kierowania zespołami, zarządzania placówkami projektowymi i gospodarczymi oraz zarządzania personelem w przedsiębiorstwach przemysłowych. Absolwent jest przygotowany do pracy w: przedsiębiorstwach przemysłowych wytwarzających, przetwarzających lub stosujących materiały inżynierskie; małych i średnich jednostkach gospodarczych, w tym przedsiębiorstwach obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania; instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych; instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu inżynierii materiałowej i technologii materiałowych oraz komputerowego wspomagania w technice; biurach projektowych i doradczych oraz instytucjach tworzących i eksploatujących komputerowe systemy informatyczne stosowane w inżynierii materiałowej.
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Śląski w Katowicach » Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach
Jednostka prowadząca:
Politechnika Rzeszowska » Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Rzeszowski » Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
Jednostka prowadząca:
Politechnika Częstochowska » Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów
Jednostka prowadząca:
Politechnika Wrocławska » Wydział Chemiczny
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy » Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy » Wydział Inżynierii Mechanicznej
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego » Wydział Matematyki‚ Fizyki i Techniki » Instytut Techniki
Jednostka prowadząca:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie » Instytut Politechniczny
Jednostka prowadząca:
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej » Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska
Jednostka prowadząca:
Politechnika Lubelska » Wydział Inżynierii Środowiska
Jednostka prowadząca:
Katolicki Uniwersytet Lubelski » Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli
Jednostka prowadząca:
Politechnika Koszalińska » Instytut Technologii i Edukacji
Jednostka prowadząca:
Politechnika Śląska » Wydział Mechaniczny Technologiczny
Jednostka prowadząca:
Politechnika Śląska » Wydział Mechaniczny Technologiczny
Jednostka prowadząca:
Politechnika Śląska » Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii
Jednostka prowadząca:
Politechnika Łódzka » Wydział Mechaniczny
Jednostka prowadząca:
Politechnika Łódzka » Wydział Mechaniczny
Jednostka prowadząca:
Politechnika Łódzka » Wydział Chemiczny
Jednostka prowadząca:
Politechnika Łódzka » Wydział Technologi Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
Jednostka prowadząca:
Politechnika Warszawska » Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych
Jednostka prowadząca:
Politechnika Warszawska » Wydział Inżynierii Materiałowej
Jednostka prowadząca:
Politechnika Warszawska » Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych
Jednostka prowadząca:
Wojskowa Akademia Techniczna » Wydział Nowych Technologii i chemii
Jednostka prowadząca:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny » Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki
Jednostka prowadząca:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny » Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki