Logowanie
Dzień kobiet
Deklaracje maturalne - co i jak?
Budzenie ze snu
Arkusze maturalne 2015 (Stare Matury)
Arkusze maturalne 2015
O baroku słów kilka
O Młodej Polsce słów kilka
Odwiedzin łącznie: 951842
W tym dzisiaj: 1434
Unikalnych odwiedzin: 116867
W tym dzisiaj: 253
W naszej bazie znajduje się:
529 uczelni wyższych
952 wydziałów
1221 instytutów i katedr
maturzysty.info » Kierunki » Położnictwo
Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niż 6 semestrów. Liczba godzin zajęć i praktyk nie powinna być mniejsza niż 4815. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) nie powinna być mniejsza niż 180.
Absolwent posiada ogólną wiedzę medyczną oraz wiedzę szczegółową z zakresu położnictwa. Jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego podejścia do pacjenta uwzględniającego poszanowanie i respektowanie jego praw. Absolwent posiada umiejętności wykonywania świadczeń zdrowotnych wobec: kobiety i jej rodziny; kobiety ciężarnej; kobiety rodzącej oraz położnicy i noworodka w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki i profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej – przedkoncepcyjnej, prenatalnej, perinatalnej oraz w okresie przekwitania i senium. Posiada umiejętności rozpoznawania i monitorowania ciąży prawidłowej, samodzielnego przyjęcia porodu siłami natury oraz wykrywania stanów odbiegających od normy u matki i dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu. Absolwent jest przygotowany do przekazywania wiedzy na temat rozrodu i metod planowania rodziny – w okresie dojrzewania i przedkoncepcyjnym – w aspekcie biologicznym, wychowawczym, społecznym oraz ochrony macierzyństwa i ojcostwa (podjęcie pracy w szkolnictwie wymaga ukończenia specjalności nauczycielskiej – zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela). Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu opieki położniczoginekologicznej. Absolwent, po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu położnej, może być zatrudniony w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej – w tym w lecznictwie zamkniętym oraz specjalistycznej ambulatoryjnej i podstawowej opiece zdrowotnej. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Studia drugiego stopnia trwają nie krócej niż 4 semestry. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 1300. Liczba punktów ECTS nie powinna być mniejsza niż 120.
Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu położnictwa. Posiada umiejętności: organizowania i nadzorowania opieki położniczo-ginekologicznej i pielęgniarskiej; wdrażania do praktyki najnowszej wiedzy; współpracy z członkami zespołu w zakresie doskonalenia jakości opieki; podnoszenia jakości opieki położniczo-ginekologicznej; wdrażania nowych metod, technik i rozwiązań organizacyjnych oraz wyznaczania obszarów podejmowania badań. Absolwent jest przygotowany do pracy w: publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej; administracji państwowej i samorządowej oraz w szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela). Absolwent ma ukształtowane nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu » Wydział Nauk o Zdrowiu (Collegium Medicum w Bydgoszczy)
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu » Wydział Nauk o Zdrowiu (Collegium Medicum w Bydgoszczy)
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach » Wydział Nauk o Zdrowiu
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Rzeszowski » Wydział Medyczny
Jednostka prowadząca:
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu » Instytut Położnictwa
Jednostka prowadząca:
Wyższa Szkoła Medyczna » Wydział Opieki Medycznej
Jednostka prowadząca:
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego » Wydział Społeczno-medyczny
Jednostka prowadząca:
Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych » Wydział Opieki Zdrowotnej
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu » Wydział Nauk o Zdrowiu
Jednostka prowadząca:
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach » Wydział Nauk o Zdrowiu
Jednostka prowadząca:
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego » Wydział Medyczno-społeczny w Zakopanem (zamiejscowy)
Jednostka prowadząca:
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego » Wydział Medyczno-społeczny w Zakopanem (zamiejscowy)
Jednostka prowadząca:
Uniwersytet Medyczny w Łodzi » Wydział Nauk o Zdrowiu z oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa
Jednostka prowadząca:
Warszawski Uniwersytet Medyczny » Wydział Nauk o Zdrowiu