LogowanieWYSZUKIWANIESzukaj

Przeszukaj:
 
ANKIETAAnkiety
Jak oceniasz naszą stronę:


 
LICZNIKLicznik

Odwiedzin łącznie: 1162293
W tym dzisiaj: 1819

Unikalnych odwiedzin: 144646
W tym dzisiaj: 238

W naszej bazie znajduje się:
529 uczelni wyższych
952 wydziałów
1221 instytutów i katedr

 

maturzysty.info » Dzień kobiet

 

Dzień kobiet

Dzień kobiet

Dzień kobiet to święto przypadające na 8 marca, obchodzi się je co roku od ponad 100 lat. Pierwszy raz celebrowano je 28 lutego 1909 roku, jednak oficjalnie ustanowiony został w 1910 roku w celu popularyzowania idei równouprawnienia kobiet i uczczenia śmierci 126 kobiet, strajkujących przeciwko złym warunkom pracy i ogólnemu wyzyskowi. W tamtych czasach strajki miejsce miały nie tylko w Ameryce ale także w Europie. Kobiety żądały równouprawnienia na płaszczyźnie politycznej i zawodowej, walczyły przeciwko dyskryminacji. Gdyby nie ich odwaga i upartość kto wie czy teraz umiałyby pisać i czytać.


W Polsce Dzień Kobiet swoją największą popularność miał w czasach PRL-u, był on świętem obowiązkowym. Kobietom wręczano głównie goździki i przedmioty użytku codziennego takie jak kawa, cukier, rajstopy, mydło, a czasami także alkohol. Po upadku komunizmu tradycja nie ustała, straciła jednak swoje propagandowe tło. Z czasem święto utraciło swój feministyczny wydźwięk. Teraz płci pięknej wręcza się kwiaty lub drobny upominek wraz z serdecznymi życzeniami na znak okazania szacunku. Kobiety organizują również manify, czyli manifestacje szerzące równe traktowanie kobiet i mężczyzn.
Międzynarodowy Dzień Kobiet oficjalnie obchodzi się w 57 krajach, między innymi w Polsce, Rosji, Meksyku i Chinach. Mężczyźni wręczają wtedy kobietom – matkom, żonom, koleżankom, córkom symboliczne prezenty, takie jak kwiaty lub czekoladki.
Ten dzień, nie tyle przypomina o kobietach, lecz także o zwyczajach które w dzisiejszych czasach, a zwłaszcza w młodszym pokoleniu zanikają. Nie można mylić ze sobą feministycznych poglądów, a zwykłą życzliwością w stosunku do płci pięknej. Okazanie jej poprzez zwykłe ustąpienie miejsca w autobusie lub przepuszczenie w drzwiach, to nic wielkiego, a jednak jest zauważane i powoduje uśmiech na twarzy. Dzień Kobiet przypomina o tym, że w stosunku do Pań należy być miłym i kulturalnym na co dzień. Może wtedy to święto nie byłoby odbierane w tak mieszany sposób.
Nie można powiedzieć że Dzień Kobiet, nie jest świętem komercyjnym, media doskonale dbają o to, żeby przypomnieć wszystkim wszem i wobec o tym dniu. Z jednej strony to dobrze, ponieważ przypomina nam o drugim człowieku i jego wartości, jest to dobry pretekst żeby podejść do znajomej kobiety, chociażby sprzedawczyni w sklepie która zawsze witała nas ciepłym uśmiechem, i w ten jeden dzień podziękować jej za każdy inny w roku kiedy to ona życzyła nam miłego dnia. Z drugiej jednak wywołuje presje na mężczyznach. Wiadomo, że nie każdy uznaje to święto, ludzie starszej daty są przyzwyczajeni, dla innych jest to jeszcze spuścizna po komunizmie, jednak ci którzy chcieliby sprawić przyjemność kobietom mogą być sfrustrowani, ponieważ to święto nie wymaga wielkich prezentów jednak trudno rozszyfrować oczekiwania kobiet. W gruncie rzeczy nie jest to Dzień Matki, ani Walentynki, a same kobiety maja luźny stosunek do tego święta, nie oczekują fajerwerków, a jedynie czegoś symbolicznego bez większej inwencji twórczej.
Dzień Kobiet może nie być brany na poważnie przez większość osób jednak to jest dobry dzień aby dać wyraz sympatii drugiej osobie, dla tego warto się odrobinę wysilić i okazać miły gest. Należy pamiętać o każdej Pani, młodszej, starszej, mamie, babci, siostrze, żonie, one pamiętają i odwdzięczają się tym samym dwa dni później...

08/03/2017 17:09:43
Liczba wyświetleń: 5312
 
 

Komentarze

2017-03-10 10:34:14

Autor: ~gość
Ocena autora: -

Świetny tekst!

2017-11-30 09:24:13

Autor: ~gość
Ocena autora: -

Szkoda że ta strona umarła, akurat potrzebuję arkuszy z ostatnich lat :(

 
 

Dodaj Komentarz

Aby usunąć konieczność wpisywania textu CAPTCHA oraz odblokować możliwość oceniania zaloguj się!

Komentarz:
 
WYSZUKIWANIESzukaj

Przeszukaj:
 
ANKIETAAnkiety
Jak oceniasz naszą stronę:


 
LICZNIKLicznik

Odwiedzin łącznie: 1162293
W tym dzisiaj: 1819

Unikalnych odwiedzin: 144646
W tym dzisiaj: 238

W naszej bazie znajduje się:
529 uczelni wyższych
952 wydziałów
1221 instytutów i katedr

 
Face Upward - Widget