LogowanieWYSZUKIWANIESzukaj

Przeszukaj:
 
ANKIETAAnkiety
Jak oceniasz naszą stronę:


 
LICZNIKLicznik

Odwiedzin łącznie: 1162142
W tym dzisiaj: 1668

Unikalnych odwiedzin: 144636
W tym dzisiaj: 228

W naszej bazie znajduje się:
529 uczelni wyższych
952 wydziałów
1221 instytutów i katedr

 

maturzysty.info » Finał konkursu Eksperyment Łańcuchowy

 

Finał konkursu Eksperyment Łańcuchowy

Finał konkursu Eksperyment Łańcuchowy

Już 31 maja odbędzie się finał II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”, nad którym redakcja naszego portalu objęła patronat medialny.


Skonstruować urządzenie, które do przetransportowania metalowej kulki wykorzysta jak najwięcej, a przy tym najbardziej efektownych zjawisk fizycznych - to wyzwanie jakie kilka miesięcy temu postawiliśmy przed uczestnikami konkursu. Teraz ponad 60 niesamowitych urządzeń zostanie na naszych oczach połączone w długi łańcuch i kilkakrotnie uruchamiane będzie nieprzerwanie transportowało metalową kuleczkę. To dopiero będzie widowisko!


Kiedy? Już 31 maja 2014 na nowej Hali TS Wisła w Krakowie. Impreza finałowa będzie trwała od godziny 11.00. Pierwsze uruchomienie łańcucha urządzeń planujemy na 11.30 i potem startujemy co godzinę (12:30 i 13:30), aż do uroczystego wręczenia nagród we wszystkich kategoriach, które nastąpi o godzinie 15.00. Na godzinę 14:30 planowany jest konkurs na najdłuższy most ze spaghetti! Co najważniejsze, finał jest otwarty dla publiczności, a dodatkowo widzowie mogą wskazać urządzenia, które szczególnie ich urzekły wybierając nagrodę publiczności.

 

Głównym wyzwaniem stojącym przed uczestnikami było zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Grupy biorą udział w konkursie w pięciu kategoriach wiekowych - od uczniów, po licealistów i studentów, a także całe rodziny. W każdej kategorii przyznane zostaną nagrody. W dniu finału komisja konkursowa będzie oceniać prace biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność i stopień skomplikowania urządzenia oraz kreatywność i estetykę wykonania.

Nadrzędnym celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania fantazji i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Jest to niepowtarzalna okazja, aby pokazać, że fizyka nie musi oznaczać tylko nauki wzorów, ale może stać sie inspirująca dla każdego. Wszystkie urządzenia są inne, ale łączy je wspólny cel: przekazanie metalowej kulki z poprzedniego do następnego urządzenia, tak, aby zachwycić przy tym zarówno publiczność jak i komisję!

Konkurs "Eksperyment Łańcuchowy" powstał w 2005 roku w Słowenii. W roku ubiegłym pierwsza edycja tego wydarzenia przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów - zarówno ze względu na niesamowite urządzenia jakie wtedy powstały, zapał i zaangażowania, a także publiczność, która dopisała w licznie kilku tysięcy. Polską edycję konkursu współtworzy Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

Nie może zabraknąć Was z nami 31 maja! Zapraszamy serdecznie do wspólnego przeprowadzenia "Eksperymentu Łańcuchowego".
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej konkursu: www.lancuch.if.uj.edu.pl.

* Zdjęcia pochodzą z pierwszej edycji konkursu - 1 czerwca 2013
27/05/2014 15:22:42
Liczba wyświetleń: 509
 
 

Komentarze

Brak komentarzy

 
 

Dodaj Komentarz

Aby usunąć konieczność wpisywania textu CAPTCHA oraz odblokować możliwość oceniania zaloguj się!

Komentarz:
 
WYSZUKIWANIESzukaj

Przeszukaj:
 
ANKIETAAnkiety
Jak oceniasz naszą stronę:


 
LICZNIKLicznik

Odwiedzin łącznie: 1162142
W tym dzisiaj: 1668

Unikalnych odwiedzin: 144636
W tym dzisiaj: 228

W naszej bazie znajduje się:
529 uczelni wyższych
952 wydziałów
1221 instytutów i katedr

 
Face Upward - Widget