LogowanieWYSZUKIWANIESzukaj

Przeszukaj:
 
ANKIETAAnkiety
Jak oceniasz naszą stronę:


 
LICZNIKLicznik

Odwiedzin łącznie: 1162133
W tym dzisiaj: 1659

Unikalnych odwiedzin: 144633
W tym dzisiaj: 225

W naszej bazie znajduje się:
529 uczelni wyższych
952 wydziałów
1221 instytutów i katedr

 

maturzysty.info » Jesienne grzybobranie

 

Jesienne grzybobranie

Jesienne grzybobranie

Jesień uderzyła w tym roku z zaskoczenia, z dnia na dzień zrobiło się zimno, niebo zakryły stalowoszare chmury z których polał się deszcz... Jednakże ta pora roku ma także swoje uroki! Jednym z nich jest wysyp grzybów - nasza redakcja wprost przepada za nimi i dlatego przygotowaliśmy małą pomoc dla tych, którzy znajdują przyjemność w ich zbieraniu. Pamiętajcie jednak - jeżeli nie jesteście pewni co do tego czy dany grzyb jest jadalny to lepiej go zostawcie w spokoju - niech sobie rośnie i umacnia las ;-)


Borowik szlachetny, prawdziwek Boletus edulis

Grzyb jadalny

Zwykle jest o rozmiarach dłoni, lecz czasem jego średnica sięga nawet do 50 cm., Jego kapelusz jest płaski, brązowy, z drobnymi białymi porami brązowiejącymi po naciśnięciu.

Borowik ponury Boletus luridus

Nie należy łączyć z alkoholem ani jeść na surowo

Kapelusz o kolorze brudnoochrowym przechodzącym do oliwkowozielonego. Posiada trzon grubo siatkowany. Pory rurek w kolorze czerwonawym. Po dotknięciu pory sinieją, a kapelusz ciemnieje. Kapelusz po dotknięciu ciemnieje, pory sinieją. Po przełamaniu grzyba miąższ sinieje, a następnie szarzeje.

Borowik szatański Boletus satanas

grzyb trujący - powodujący silne zatrucie

Jego kapelusz jest duży w kolorach szarości. Pory rurek są czerwonego koloru, trzon natomiast jest żółtawy od strony kapelusza, od podłoża żywoczerwony, kształt przybiera bulwiasty.

Podgrzybek złotawy Xerocomus chrysenteron

Grzyb jadalny

Grzyb rurkowy o brązowym kapeluszu, któłry często jest pokryty siecią spękań. Trzon jest zabarwiony na kolor czerwony.

Podgrzybek brunatny Xerocomus badius

Grzyb jadalny

Kapelusz w kolorze brązu w odcieniu kasztanowym, rurki w odcieniu żółto-zielonym po przyciśnięciu przechodzą w odcień zielono-niebieski.

Maślak zwyczajny Suillus luteus

Grzyb jadalny

Kapelusz w odcieniach brązowo-żółtych, o cienkiej, delikatnej skółrce,łątwo dającej się ściągnąć.. Trzon z białawym, od spodu purpurowo-brązowym pierścieniem. Terenem, w któłrym można go najczęściej spotkać jest podłoże pod sosnami.

Maślak żółty Suillus grevillei

Grzyb jadalny

Kapelusz w kolorze żółto-pomarańczowym. Terenem, w któłrym rośnie jest podłoże wyłącznie pod modrzewiami.

Maślak sitarz Suillus bovinus

Grzyb jadalny

Kapelusz w kolorze ochrowym przechodzącym w pomarańczowy. Rurki mają szerokie i kanciaste pory.

Goryczak żółciowy Tylopilus fellus

Grzyb niejadalny

Młody owocnik tego grzyba jest łudząco podobny do borowika szlachetnego. Delikatnie prółbując można je jednak rozrółżnić, goryczaj w przeciwieństwie do borowika posiada gorzki miąższ.

Gołąbek modrożółty Russula cyanoxantha

Grzyb jadalny

Posiada fioletowo-zielony kapelusz z elastycznymi, miękkimi blaszkami oraz masywny trzon.

Gołąbek winny Russula xerampelina

Grzyb jadalny

Kapelusz zwykle w żywym kolorze purpurowo-czerwonym. Miąższ silnie zaczerwieniony i brązujący po przyciśnięciu. Trzon jest rółwnież w odcieniu czerwonawym.

Gołąbek bagienny Russula paludosa

Grzyb jadalny

Kapelusz jest błyszczący, duży, w kolorze jaskrawo-czerwonym. Blaszki przechodzą z koloru białego w odcień kremowy, trzon jest biały zwykle z czerwonym nalotem.

Gołąbek wymiotny Russula emetica

Grzyb trujący

Posiada błyszczący, żywoczerwony kapelusz. Blaszki i trzon jego są białe. Miąższ kruchy, w smaku jest ostry i piekący.

Gołąbek śmierdzący Russula foetens

Grzyb trujący

Jest dużym grzybem, o kolorze żółto-brązowym. Kapelusz jego z szerokimi rowkami jest w silnym stopniu pokryty śluzem. Blaszki w kolorze przybrudzonej bieli, z brązowymi plamkami. Miąższ posiada nieprzyjemny zapach oraz ostry smak.

Gołąbek brudnożółty Russula ochrolueca

Grzyb jadalny

Kapelusz tego grzyba ma kolor ochrowo-żółty, czasem z odcieniem oliwkowym. Trzon i blaszki są białawe. Miąższ posiada ostry smak.

Mleczaj rydz, rydz Lactarius deliciosus

Grzyb jadalny

Jego kapelusz ma kolor jasnopomarańczowy z pręgami, któłre u starszych owocnikółw zielenieją. Mleczko jest natomiast koloru marchewkowo-czerwonego.

Mleczaj późnojesienny Lactarius salmonicolor

Grzyb jadalny

Kapelusz w żywych odcieniach pomarańczowego i żółtego. Pręgi są prawie nie widoczne. Mleczko w kolorze czerwonym wpadającym w odcień pomarańczy, po okresie dwuch godzin wpada w odcień ciemnej czerwieni. Terenem w jakim można je spotkać jest podłoże pod jodłami.

Mleczaj wełnianka, wełnianka Lactarius torminosus

Grzyb trujący

Grzyb, któłrego koliście pręgowany kapelusz, o podwiniętym brzegu jest gęsto pokryty wełnianymi kosmkami. Jego białe mleczko jest paląco ostre.

Mleczaj płowy Lactarius helvus

Grzyb niejadalny

Kapelusz w kolorze żółtobrązowym. Grzyb ten posiada bezbarwny lub białawy wodnisty miąższ. W zapachu przypomina zapach przyprawy.

Opieńka miodowa Armillaria mellea

Grzyb niejadalny

Grzyb ten rośnie na drzewach w kępkach, posiada przechodzący z odcienia miodowo-żółtego w kasztanowy kapelusz, któłry jest pokryty łuseczkami w ciemniejszym odcieniu. Na trzonie znajduje się błoniasty pierścień.

Gąska siarkowa Tricholoma sulphureum

Grzyb trujący

Grzyb jest koloru siarkowo-żółtego, posiada nieprzyjemny, intensywny zapach karbidu.

Zimółwka aksamitnotrzonowa Flammulina velutipes

Grzyb jadalny

Okres, w któłrym rośnie to zima, można ją zaobserwować rosnącą kępkami na drewnie. Kapelusz posiada rdzawo-żółty, a trzon czarno-brązowy.

Pieniążek dębowy Collybia dryophila

Grzyb jadalny

Jest grzybem małych rozmiarółw, jego kapelusz jest w kolorze przechodzącym od jasnego beżu po ochrowy. Posiada gęste blaszki i trzon chrząstkowaty.

Grzybółwka czysta Mycena pura

Grzyb trujący

Kapelusz o średnicy 2-5 w kolorze jasnoszarym, rółżowym, niebiesko-fioletowym. Posiada intensywny zapach, zbliżony do zapachu rzodkwi i kruchy miąższ.

Zasłonak nijaki Cortinarius varius

Grzyb jadalny

Kapelusz jest w kolorze jasnożółtym przechodzącym w pomarańczowy, blaszki początkowo fioletowe. Podstawa trzonu tego grzyba jest u podstawy zgrubiała.

Strzępniak strzępiasty Inocybe fastigiata

Grzyb trujący

Jego kapelusz jest w kształcie stożkowatym, z promieniście biegnącymi włółkienkami, w kolorze żółto-brązowym. Blaszki koloru oliwkowo-brązowawego, miąższ natomiast blady.

Maślanka wiązkowa Hypholoma fasciculare

Grzyb trujący

Jest grzybem blaszkowym rosnącym kępkami na martwym drewnie.

Maślanka łagodna Hypholoma capnoides

Grzyb jadalny

Pozornie można ją pomylić z maślanką wiązkową. Maślanka łagodna jest delikatnym grzybem, któłry można rozpoznać doglądając blaszki, któłre są koloru szarego, a jej miąższ jest łagodnyw smaku.

Łuszczak zmienny Kuehneromyces mutabilis

Grzyb jadalny

Rośnie kępkami na pniach osłabionych i martwych drzew. Kapelusz w kolorze miodowo-żółtym przechodzącym do czerwono-brązowego, odcienie ciemniejsze danego koloru są widoczne na jego brzegach, pokryty tłustą powłoką.

Łuskwiak nastroszony Pholiota squarrosa

Grzyb niejadalny

Grzyb blaszkowy rosnący kępkami koloru żółtego, pokryty łuskami

Czernidłak kołpakowaty Coprinus comatus

Grzyb jadalny

Białe owocniki, któłre potrafią wyrastać nawet setkami. Stare owocniki rozpływają się w atramentową maĹş.

Pieczarka polowa Agaricus arvensis

Grzyb niejadalny

Kapelusz i trzon jest biały, przy dotknięciu szybko żółknie Blaszki początkowo rółżowe, następnie staja się czarno-brązowe. Miąższ jest biały oraz ma zapach anyżku.

Pieczarka żółtawa Agaricus xanthoderma

Grzyb trujący

Kapelusz i trzon biały, po dotknięciu przebarwiające się na kolor chromowo-żółty. Grzyb ten posiada nieprzyjemny zapach karbolu.

Czubajka kania, kania Macrolepiota procera/span>

Grzyb jadalny

Grzyb blaszkowy o dużych rozmiarach, posiadający kapelusz pokryty dachółwkowatymi, grubymi, brązowymi łuskami.

Muchomor czerwony Amanita muscaria

Grzyb trujący

Jest rozpoznawalnym, znanym powszechnie grzybem trującym. Kapelusz jego jest w kolorach jaskrawej czerwieni, pokrywają go białe łatki, któłre łatwo oderwać.

Muchomor czerwonawy Amanita rubescens

Grzyb niejadalny

Kapelusz jego jest brązowo-czerwonawy, pokryty szarobiałymi łatkami. Jeśli blaszki i miąższ zostaną uszkodzone to czerwienieją.

Muchomor jadowity Amanita virosa

Grzyb śmiertelnie trujący

Kapelusz biały, w kształcie ściętego stożka, blaszki, miąsz i długi trzon rółwnież są białe. Biała błoniasta powłoka pokrywa podstawę trzonu.

Muchomor sromotnikowy Amanita phallodies

Grzyb śmiertelnie trujący!!

Kapelusz jest koloru zielonkawego, blaszki białe, a trzon posiada pierścień. Błoniasty odstająca powłoka pokrywa podstawę trzonu.

Pieprznik jadalny, kurka Cantharellus cibarius

Grzyb jadalny

Grzyb o barwie żółtej, posiada na spodzie kapelusza rozwidlone listewki, któłre zbiegają daleko na trzon, w smaku słabo pieprzny.

Smardz stożkowaty Morchella conica

Grzyb jadalny

Kapelusz początkowo koloru jasnoszarego, następnie przechodzi w ciemnobrązowy, z niesymetrycznymi zagłębieniami, któłre oddzielają podłużne, niemal rółwnoległe grube żebra. oddzielonymi przez niemal rółwnoległe, podłużne, grube żebra. Trzon pofałdowany w odcieniach bieli.

Piestrzyca kędzierzawa Helvella crispa

Grzyb niejadalny

Kapelusz pofałdowany nieregularnie, w odcieniach od biało-żółtego przechodzący do przybrudzonego ochrowego. Trzon posiadający jamki i bruzdy.

Piestrzenica kasztanowata Gyromitra esculenta

Grzyb śmiertelnie trujący!!

Kapelusz tego grzyba jest pofałdowany, w kolorze czerwono-brązowym. Trzon w kolorze szarej bieli przechodzącej do koloru żółtawego, krółtki, silnie pofałdowany, pusty, z bruzdami.

Hubiak pospolity Fomes fomentarius

Grzyb niejadalny

Początkowo ma kształt bulwiasty, następnie zwykle kopytkowaty, koloru szarego brązu, z bruzdami. Jego szerokość sięga do 50 cm. ( huba ).

Łakownica spłaszczona Ganoderma applantum

Grzyb jadalny

Brak trzonu, kształt płasko półkolisty, w masie twardy i korkowaty. Barwa początkowo biaława, z czasem staje się kakaowa, orzechowa, szarobrunatna i ambrowa, w wielu odcieniach. Ubarwienie uzależnione jest od wieku i stanu zawilgocenia owocnika.

02/09/2010 10:41:16
Liczba wyświetleń: 2850
 
 

Komentarze

2010-10-16 10:28:06

Autor: ~gość
Ocena autora: -

Bardzo pożyteczna strona dla zainteresowanych. Szkoda, że zdjęcia o niskiej rozdzielczości - powinny dać się powiększyć i być może uratować komuś życie. Rafał

2012-10-14 20:03:42

Autor: ~gość
Ocena autora: -

nie do końca zgodne z prawdą opisy, opieńka miodowa to grzyb jadalny, coroku go zbieram i zjadam i nic mi nie dolega, sęk w tym że trzeba umiejętnie go przygotować...

 
 

Dodaj Komentarz

Aby usunąć konieczność wpisywania textu CAPTCHA oraz odblokować możliwość oceniania zaloguj się!

Komentarz:
 
WYSZUKIWANIESzukaj

Przeszukaj:
 
ANKIETAAnkiety
Jak oceniasz naszą stronę:


 
LICZNIKLicznik

Odwiedzin łącznie: 1162133
W tym dzisiaj: 1659

Unikalnych odwiedzin: 144633
W tym dzisiaj: 225

W naszej bazie znajduje się:
529 uczelni wyższych
952 wydziałów
1221 instytutów i katedr

 
Face Upward - Widget